Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Web sitelerinin gün geçtikçe arttığı günümüzde bütün site sahipleri Google’da üst sıralara çıkmak ister. Bunu gerçekleştirmek için işini özenle ve dikkatli yapması gerekir.

Google’da üst sıralara çıkmak için öncelikle sitenizin SEO kriterlerini karşılaması gerekir. SEO Çalışması Google’da üst sıralarda çıkmak için yapılacak en önemli işlemdir. Örneğin; oyun sitenize yemek tarifleri ismi vermeniz komik ve saçma olacaktır. Sitenizin domaini (Alan Adı) sitenizin içeriğiyle alakalı olmalıdır. Böylece SEO için kuvvetli bir temel atmış olursunuz.

Önemli unsurlardan birisi ise sitenizin hızıdır. Sitenizin sayfa yüklenme hızı yüksekse; yani 3 saniyeden azsa üst sıralarda çıkma şansınız fazladır. Site hızında Hosting firma seçimi çok önemlidir. Bu konuyu kendiniz araştırabilirsiniz.

Gelelim en önemli konuya. Sitenize yazdığınız yazılar kesinlikle ve kesinlikle özgün olmalıdır. Kopyala-Yapıştır asla yapmamanız gerekir. Google’da üst sıralarda çıkmak için bu kaçınılmaz bir kuraldır. Kendinizi güncel konularda yazmaya alıştırmanız gerekmektedir. Günde 1-2 tane düzenli yazı yazsanız Google sizi hızlı indexlemeye başlayacaktır.

Bu yazdığınız yazıları sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak sitenize ziyaretçi kazandırmaya çalışmalısınız. Sitenize gelen ziyaretçi sayısı arttıkça Google’da üst sıralara çıkma şandınız da artacaktır.

Bir zamanlar Webmasterların geliştirmek için büyük çaba gösterdiği Pr (Pagerank) sistemi artık günümüzde kullanılmıyor. 2 sene önce Google bunu kaldırdıklarını açıkladı. Eskiden üst sıralarda çıkmak için çok önemliydi pagerank. Pagerankını artırmak isteyen siteler pagerankı yüksek sitelerden Link alıyorlardı. Şimdi de çok önemli bir konudur Backlink. Site değerleri yüksek sitelerden backlink alarak üst sıralarda çıkma şansınızı artırabilirsiniz ki bence çok işe yarar bir yöntemdir. Alexa değeri iyi sitelerden Link almaya gayret gösterirseniz Google’da üst sıralara çıkmak artık bir mucize olmaktan çıkacaktır. Alexa hakkında bilgi sahibi değilseniz Alexa Nedir? Ne İşe Yarar? adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Sırada site haritası (SiteMap) oluşturmak var. SiteMap oluşturup SiteMap linki sitede gözükür biyere koyarsanız Google botları sitenize yazdığınız yazıları daha çabuk ekler.

Diğer önemli konulardan biri ise site temanızın Google‘ye uygun olmasıdır. Yani anlaşılır sade ve dediğim gibi hızlı olmasıdır. Bu konuda Flash temaları kesinlikle tavsiye etmem. Hem çok yavaş, hemde anlaşılması çok zor tema türleridir. Bunun yanında seçtiğiniz temanızın mobil ve tabletlere uygun olması gerekmektedir. Google’da üst sıralara çıkmak için mobil görünürlük çok önemlidir. Google bu özellikli siteleri ayrıca dikkate alır ve üst sıralara çıkma konusunda güzellik yapar.

Son olarak yazdığınız yazılarda anahtar kelimenizi 4-5 kez kullanmanızı tavsiye ederim. Bu SEO açısından çok önemlidir. Hatta diğer yazdığınız yazılardan bahsedip o konuların linkinide paylaşabilirsiniz.

 

Sorularınızı yorum olarak iletmekten çekinmeyin.

26 total views, 0 views today

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.